RUSSIA PROFILE.ORG

 
Advanced Search
 
 
Add to Favorites Set as Homepage
 
 

ROGOZIN, Dmitry Olegovich

Deputy Prime Minister of Russia Dmitry Rogozin 08/24/2011

Dmitry Olegovich Rogozin (Дмитрий Олегович Рогозин) was born in Moscow on December 21, 1963. A Russian politician and prominent nationalist, he has been a deputy prime minister of Russia since December 23, 2011.

In 1986 Rogozin graduated from the journalism faculty of Moscow State University. He later received an economics degree in 1988 and a PhD in philosophy in 1996.

After completing his first degree, Rogozin started working for the Committee of Soviet Youth Organizations before being named president of the Association of Young Political Leaders of the Soviet Union (Forum-90) in 1990. Since the early 1990s Rogozin has pushed the cause of ethnic Russians. He founded the Congress of Russian Communities and was one of its representatives in 1995 State Duma elections. The party failed to cross the five percent threshold required to win a parliamentary seat. In the mid 1990s Rogozin was also linked to one-time presidential candidate General Alexander Lebed.

Rogozin ran as an independent in a Voronezh by-election in 1997, winning a seat. His work in the Duma in the late 1990s reflected his position as one of the country’s key nationalist figures. He served as deputy head of the Committee on nationalities, before becoming chairman of the Duma Committee for Foreign Affairs.

From 2002 to 2004 Rogozin was the Russian president's special envoy on relations between the European Union and the Kaliningrad exclave.

In September 2003 he became leader of the Rodina party, which won over nine percent of the vote in parliamentary elections held that year, securing 37 seats in the Duma. 

He left the party in 2006, on the eve of its merger with the Party of Life and the Pensioners’ Party, which eventually became Just Russia. In the mid 2000s, Rogozin continued to promote nationalist causes and worked with organizations such as the Movement Against Illegal Immigration.

In January 2008, Rogozin was appointed Russia’s ambassador to NATO, replacing General Konstantin Totsky. Rogozin’s reputation for nationalism and tough rhetoric led commentators to see his appointment as part of a wider Russian strategy to take a hard line with the West.

In August 2011 the Justice Ministry approved registration of Rogozin’s revamped party Rodina-Congress of Russian Communities.

Following State Duma elections in December 2011, Rogozin was appointed a deputy prime minister. He assumed his duties on December 23, 2011.

Rogozin is married and has one son. He speaks French, Italian, Spanish and English.

Rogozin’s Twitter feed

All Articles >>